Perbezaan Utama Antara Tiub Pendarfluor T8 dan Model T5/T12

Tiub pendarfluor telah menjadi asas pencahayaan komersil dan perindustrian selama lebih satu abad, berkembang melalui pelbagai lelaran untuk mengimbangi kecekapan, kecerahan dan kepraktisan. Antara jenis yang paling biasa ialah tiub T8, T5 dan T12-masing-masing dibezakan mengikut diameter, metrik prestasi dan aplikasinya. Walaupun mereka berkongsi prinsip operasi asas yang sama (menggunakan salutan wap merkuri dan fosforus untuk menghasilkan cahaya), perbezaan dalam saiz, penggunaan tenaga dan output menjadikannya sesuai untuk persekitaran yang berbeza. Memahami variasi ini adalah penting untuk memilih pencahayaan yang sesuai untuk ruang seperti pejabat, gudang atau sekolah, serta untuk merancang peningkatan atau penggantian. Di bawah, kami memecahkan perbezaan utama antara tiub pendarfluor T8, T5 dan T12, meneroka reka bentuk, prestasi, keserasian dan kegunaan idealnya.
Reka Bentuk dan Dimensi: "T" dalam Tiub
"T" dalam T8, T5, dan T12 bermaksud "tiub", dengan nombor mewakili diameter dalam perlapan inci. Perbezaan asas dalam saiz ini memberi kesan kepada segala-galanya daripada keserasian lekapan kepada pengedaran cahaya:
Tiub T12: Tiub T12 yang tertua dan terbesar daripada tiga, berukuran diameter 12/8 inci (1.5 inci). Diperkenalkan pada awal abad ke-20, ia adalah standard selama beberapa dekad, tersedia dalam panjang antara 2 kaki hingga 8 kaki (dengan model 4 kaki dan 8 kaki yang paling biasa). Saiznya yang lebih besar memerlukan lekapan yang lebih besar, yang boleh menjadi kelemahan dalam ruang di mana ketinggian siling atau estetika penting.
Tiub T8: Dibangunkan sebagai alternatif yang lebih cekap kepada T12, tiub T8 mempunyai diameter 8/8 inci (1 inci)-lebih langsing daripada T12 tetapi lebih tebal daripada T5. Mereka mendapat populariti pada tahun 1990-an dan kini digunakan secara meluas dalam bangunan komersial, tersedia dalam panjang yang sama seperti T12s (2–8 kaki). Diameternya yang lebih kecil membolehkan lekapan yang lebih padat, menjadikannya sesuai untuk ruang di mana reka bentuk yang lebih licin diutamakan.
Tiub T5: Tiub T5 terkecil dan paling moden berukuran 5/8 inci (0.625 inci) diameter. Ia diperkenalkan pada tahun 2000-an sebagai pilihan yang lebih cekap, terutamanya tersedia dalam panjang 2-kaki, 4 kaki dan 5 kaki (dengan model 4 kaki mendominasi). Profil sempitnya membolehkan pemasangan berketumpatan tinggi (cth, berbilang tiub dalam satu lekapan), sesuai untuk pencahayaan tugas atau ruang yang memerlukan pencahayaan yang sengit dan fokus.
Perbezaan saiz ini memberi kesan bukan sahaja kepada keserasian lekapan tetapi juga pelesapan haba: tiub yang lebih kecil (T5s) menghasilkan kurang haba dan muat ke dalam ruang yang lebih ketat, manakala tiub yang lebih besar (T12s) memerlukan lebih banyak pengudaraan untuk mengelakkan terlalu panas.
Kecekapan Tenaga dan Penggunaan Kuasa
Salah satu perbezaan yang paling ketara antaraT8, T5, dan tiub T12 terletak pada kecekapan tenaganya-diukur dengan penggunaan kuasa (watt) dan keberkesanan bercahaya (lumen per watt, lm/W). Ini secara langsung memberi kesan kepada kos operasi, menjadikannya faktor utama untuk pengguna kediaman dan komersial:
Tiub T12: Tiub T12 yang paling kurang cekap menggunakan kuasa paling tinggi berbanding dengan keluaran cahayanya. Tiub T12 4-kaki standard menggunakan 40–48 watt untuk menghasilkan 2200–2600 lumen, menghasilkan keberkesanan bercahaya 50–60 lm/W. Ketidakcekapan ini sebahagiannya disebabkan oleh reka bentuk yang lebih lama, yang bergantung pada balast magnetik (juga membazir tenaga) yang menukarkan sehingga 20% kuasa kepada haba dan bukannya cahaya.
Tiub T8: Peningkatan ketara berbanding T12s, tiub T8 menawarkan kecekapan tenaga yang lebih baik. Tiub T8 4 kaki menggunakan 32 watt untuk memancarkan 2800–3200 lumen, mencapai 85–100 lm/W-30–40% lebih cekap daripada T12s. Peningkatan ini sebahagiannya disebabkan oleh kemajuan dalam salutan fosfor, yang menukarkan cahaya UV kepada cahaya yang boleh dilihat dengan lebih berkesan. T8 juga serasi dengan balast elektronik (bukan balast magnet), yang mengurangkan kehilangan tenaga dan meningkatkan lagi kecekapan.
Tiub T5: Yang paling berkesan daripada ketiga-tiganya,tiub T5(terutamanya model output-tinggi, berlabel T5 HO) memberikan keberkesanan yang unggul. Tiub T5 HO 4-kaki menggunakan 54 watt untuk menghasilkan 5000–5500 lumen, mencapai 90–100 lm/W-setanding dengan T8 tetapi dengan jumlah output yang lebih tinggi. T5s standard (bukan-HO) menggunakan lebih sedikit kuasa: model 4 kaki menggunakan 28 watt untuk 2800–3000 lumen, mencapai 100–107 lm/W. Kecekapan mereka berpunca daripada campuran fosforus termaju dan toleransi pembuatan yang lebih ketat, yang meminimumkan pembaziran tenaga.
Penjimatan kos daripada perbezaan kecekapan ini adalah besar. Sebagai contoh, ruang komersial dengan 100 4-tiub kaki berjalan 12 jam setiap hari (pada $0.15/kWj) akan membelanjakan:
$2,592 setiap tahun dengan T12s (40W).
$1,728 setiap tahun dengan T8s (32W).
$1,512 setiap tahun dengan T5 standard (28W).
Lebih 10 tahun, beralih daripada T12s kepada T5s menjimatkan hampir $10,800-menjustifikasikan kos pendahuluan yang lebih tinggi bagi lekapan T5 untuk pengguna jangka panjang.
Output Cahaya, Warna dan Taburan

Di luar kecekapan,T8, T5, dan tiub T12 berbeza dalam output cahaya (lumen), suhu warna (CCT), pemaparan warna (CRI) dan faktor pengedaran-yang menentukan kesesuaiannya untuk tugasan tertentu:
Output Cahaya (Lumen):
T12s: 2200–2600 lumens (4 kaki), mencukupi untuk pencahayaan ambien asas tetapi malap berbanding model yang lebih baharu.
T8s: 2800–3200 lumens (4 kaki), lebih terang daripada T12s, menjadikannya sesuai untuk pejabat, sekolah dan ruang runcit.
T5s: 2800–3000 lumens (standard 4-kaki) atau 5000–5500 lumens (T5 HO 4-kaki), dengan model HO sesuai untuk kawasan siling tinggi seperti gudang atau gim.
Suhu Warna (CCT):
T12s: Pilihan terhad, biasanya 3500K (putih neutral) atau 4100K (putih sejuk), dengan pilihan yang lebih sedikit untuk tona hangat atau sangat sejuk.
T8s: Julat yang lebih luas, termasuk 2700K (putih hangat), 3500K–4100K (putih neutral) dan 5000K–6500K (putih sejuk), memenuhi pelbagai persekitaran.
T5s: Paling serba boleh, menawarkan 2700K–6500K, dengan kawalan warna yang tepat-kritikal untuk ruang seperti galeri seni atau kemudahan perubatan di mana persepsi warna yang tepat penting.
Indeks Paparan Warna (CRI):
T12s: CRI Rendah (60–70), bermakna warna kelihatan diredam atau diherotkan-tidak sesuai untuk tugasan yang memerlukan ketepatan warna (cth, paparan runcit).
T8s: CRI sederhana (70–80), memadai untuk kegunaan umum (pejabat, lorong) tetapi bukan untuk tugas-kepersisan tinggi.
T5s: CRI Tinggi (80–90), menghasilkan warna dengan lebih tepat-menjadikannya sesuai untuk makmal, studio seni atau kedai runcit (di mana penampilan produk segar penting).
Pengagihan Cahaya:
T12s: Sudut rasuk yang lebih lebar (180 darjah ), tetapi taburan tidak sekata disebabkan diameternya yang lebih besar, membawa kepada "titik panas" dan sudut malap.
T8s: Pengedaran lebih seragam (120 darjah –160 darjah ), dengan liputan yang lebih baik dalam-ruang bersaiz sederhana.
T5s: Rasuk sempit dan fokus (120 darjah ), dengan model HO direka untuk-unjuran jarak jauh-sempurna untuk menerangi rak tinggi atau kawasan terbuka yang besar.
Jangka hayat dan Keperluan Penyelenggaraan
Jangka hayat dan keperluan penyelenggaraan berbeza dengan ketara antara tiga jenis tiub, yang menjejaskan-kos jangka panjang dan kerumitan:
Jangka hayat:
T12s: Jangka hayat terpendek pada 7,000–10,000 jam, sebahagiannya disebabkan oleh pergantungan pada balast magnet (yang menyebabkan turun naik voltan yang menekankan tiub).
T8s: Jangka hayat sederhana 10,000–20,000 jam, dilanjutkan oleh balast elektronik yang memberikan arus yang stabil.
T5s: Jangka hayat paling lama pada 15,000–30,000 jam, berkat reka bentuk elektrod termaju dan penyejukan yang cekap (diameter yang lebih kecil menghilangkan haba dengan lebih cepat).
Keserasian balast:
T12s: Memerlukan balast magnetik (lebih lama, kurang cekap) atau balast elektronik yang diubah suai. Banyak bidang kuasa kini mengehadkan balast magnet kerana pembaziran tenaga.
T8s: Direka untuk pemberat elektronik, yang lebih senyap, lebih cekap dan memanjangkan hayat tiub. Ia kadangkala boleh memuatkan lekapan T12 dengan kit penyesuai, tetapi ini tidak disyorkan untuk-penggunaan jangka panjang.
T5s: Memerlukan pemberat elektronik -tinggi yang khusus (tidak serasi dengan pemberat T8 atau T12), yang lebih mahal di muka tetapi mengurangkan kos penyelenggaraan dari semasa ke semasa.
Mod Kegagalan:
T12s: Terdedah kepada kelipan, menghitam di hujung (disebabkan haus elektrod), dan keletihan pramatang dalam persekitaran sejuk (di bawah 10 darjah ).
T8s: Kurang berkelip daripada T12s tetapi mungkin malap dari semasa ke semasa (susut nilai lumen). Mereka berprestasi buruk dalam keadaan sejuk yang melampau (di bawah 0 darjah ).
T5s: Kelipan minimum, susut nilai lumen perlahan dan prestasi cuaca sejuk-yang lebih baik (berfungsi sehingga -20 darjah ), menjadikannya sesuai untuk ruang yang tidak dipanaskan seperti gudang atau garaj.
Pertimbangan Keserasian dan Retrofit
Bagi pengguna yang ingin meningkatkan pencahayaan sedia ada, keserasian antara jenis tiub dan lekapan adalah penting:
T12 hingga T8 Retrofits: Tiub T8 kadangkala boleh dimuatkan ke dalam lekapan T12 dengan kit penyesuai, tetapi ini adalah penyelesaian sementara. Lekapan T12 lebih lebar, jadi tiub T8 mungkin bergegar atau tidak duduk dengan betul, mengurangkan jangka hayat. Menggantikan lekapan T12 dengan yang serasi T8 adalah lebih dipercayai.
T8 hingga T5 Retrofits: Tiub T5 tidak boleh dimuatkan ke dalam lekapan T8 kerana diameternya yang lebih kecil. Menaik taraf memerlukan lekapan baharu yang direka untuk T5, yang lebih mahal harganya tetapi menawarkan-penjimatan jangka panjang dalam tenaga dan penyelenggaraan.
Peningkatan Balast: Pemasangan semula selalunya memerlukan penggantian balast: T12 balast magnet mesti ditukar dengan elektronik apabila menaik taraf kepada T8, manakala T5 memerlukan balast khusus. Peningkatan ini menambah kos awal tetapi penting untuk prestasi optimum.
Aplikasi Ideal untuk Setiap Jenis Tiub
Setiap jenis tiub cemerlang dalam persekitaran tertentu, berdasarkan saiz, kecekapan dan output cahayanya:
Tiub T12: Kini sebahagian besarnya usang, T12 hanya praktikal di bangunan lama dengan lekapan T12 sedia ada di mana kos penggantian adalah mahal. Ia mungkin masih ditemui di gudang atau kemudahan storan dengan keperluan pencahayaan yang minimum, tetapi ketidakcekapannya menyebabkannya tidak sesuai untuk kegunaan jangka-panjang.
Tiub T8: Pilihan yang paling serba boleh, T8 sesuai untuk pejabat, sekolah, kedai runcit dan garaj kediaman. Keseimbangan kecekapan, kecerahan dan keserasian mereka dengan lekapan sedia ada menjadikannya pilihan-kos efektif untuk ruang yang memerlukan pencahayaan sederhana.
Tiub T5: Terbaik untuk aplikasi berprestasi tinggi-: Model T5 HO berfungsi di gudang, gim dan ruang industri yang memerlukan cahaya terang; T5 standard cemerlang dalam pencahayaan tugas (cth, meja kerja, dapur di bawah-lampu kabinet) dan persekitaran yang memerlukan pemaparan warna yang tepat (studio seni, hospital).
Kesimpulan
Perbezaan antara tiub pendarfluor T8, T5 dan T12-daripada saiz dan kecekapan kepada output cahaya dan keserasian-menjadikan setiap satu sesuai untuk peranan yang berbeza. T12, yang dahulunya ada di mana-mana, kini ketinggalan zaman kerana ketidakcekapan dan jangka hayatnya yang singkat. T8 mencapai keseimbangan antara prestasi dan kos, menjadikannya pilihan yang boleh dipercayai untuk pencahayaan umum. T5, yang paling maju, menawarkan kecekapan unggul, jangka hayat dan pemaparan warna, mewajarkan kos pendahuluan yang lebih tinggi untuk{11}permintaan tinggi atau persekitaran ketepatan.
Apabila memilih antaranya, pertimbangkan faktor seperti lekapan sedia ada, kos tenaga dan keperluan pencahayaan: T8 ialah pertaruhan selamat untuk kebanyakan ruang komersial, T5 untuk-aplikasi berprestasi tinggi dan T12 hanya sebagai penyelesaian sementara. Memandangkan teknologi LED terus maju, ketiga-tiga mungkin akhirnya akan dihapuskan, tetapi buat masa ini, memahami perbezaan mereka kekal sebagai kunci untuk membuat keputusan pencahayaan termaklum.
Perkhidmatan kami:
1. Pertanyaan anda berkaitan dengan produk atau harga kami akan dijawab dalam masa 24 jam.
2.-Kakitangan yang terlatih dan berpengalaman untuk menjawab semua pertanyaan anda dalam bahasa Inggeris yang fasih.
3. OEM & ODM, kami boleh membantu anda untuk mereka bentuk dan dimasukkan ke dalam produk.
4.Pengedaran ditawarkan untuk reka bentuk unik anda dan beberapa model semasa kami.
5. Perlindungan kawasan jualan anda, idea reka bentuk dan semua maklumat peribadi anda.
https://www.benweilight.com/lighting-tiub-mentol/6000k-dipimpin-tube-120cm.html
Shenzhen Benwei Lighting Technology Co.,Ltd
Telefon: +86 0755 27186329
Mudah Alih(+86)18673599565
Whatsapp :19113306783
e-mel:bwzm15@benweilighting.com
Skype: benweilight88
Web: www.benweilight.com




